Пігмент по суті є фарбувальним порошком, який отримують з різних мінералів - марганцю, цинку, титану, магнію тощо. Пігмент - це первинний матеріал, який сотні років використовується для створення різноманітних барвників.
Такі звичні для нас атрибути, як акрилові, емалеві або олійні фарби, олівці, пастельні крейди мають у своїй основі пігменти. Всі вони відрізняються між собою лише варіантами зв'язуючих речовин.
Пігменти дозволяють надати моделі реалістичність
За допомогою пігментів можна досягти різноманітних ефектів – пилу, бруду (свіжого або сухого), іржі, нагару, попелу, брудних маркувань, слідів дощу та багато іншого. Це досягається завдяки використанню різних прийомів – від простих до доволі складних. Розглянемо нижче способи нанесення пігменту.
Нанесення насухо
Це найпростіший спосіб. Процес нанесення полягає у втиранні пігменту в поверхню моделі старою розпушеною кистю середнього розміру. Цим способом можна імітувати лише тонкий шар запилення, оскільки пігмент тримається в порах фарби і створити якийсь об’єм просто неможливо. Головний мінус полягає в тому, що пігмент виходить нестійким і дуже чутливим до дотику пальців, тому для загального запилення такий метод не дуже підходить. Однак, для локального тонування буде дуже доречним, наприклад, для імітації іржі та нагару на глушниках або порохових газів на дульному гальмі гармати.
Нанесення з розчинником
У цьому випадку пігмент наноситься на модель тією ж старою розпушеною кистю, потім область, оброблена пігментом, змочується розчинником. Причому робити це потрібно, не торкаючись поверхні, щоб не залишати слідів від кисті. Потрібно “роняти” краплі розчинника з кисті, тримаючи її на кілька міліметрів над моделлю, щоб зволожити всю поверхню з нанесеними пігментами. Після висихання розчинника ви отримаєте тонкий шар забруднення, який досить надійно триматиметься на моделі.
Нанесення з закріплювачем
Використання закріплювача дозволяє надійно зафіксувати пігмент на моделі. Крім того, ви зможете імітувати рельєфний шар бруду. Принцип нанесення нічим не відрізняється від попереднього випадку з розчинником, окрім того, що замість розчинника ми використовуємо закріплювач. Цей спосіб має свої особливості. По-перше, закріплювач сохне набагато довше розчинника. Крім того, він нівелює ефект від пігменту, тобто вам потрібно наносити пігменту трохи більше, ніж ви хочете бачити після висихання.
Нанесення в рідкому вигляді
Цей спосіб полягає в тому, що пігмент наноситься на модель вже розведеним якимось розчинником. Це може бути міговський Thinner, уайт-спірит або звичайна вода. Такий спосіб добре підходить для того, щоб надійно “закрити” пігментом ту чи іншу ділянку моделі. Зазвичай він є базовим для подальшого сухого нанесення пігментів інших відтінків.
Нанесення з акриловою смолою
Цей спосіб дозволяє отримати об'ємний, самостійний шар бруду. Пігмент потрібно заздалегідь змішати з акриловою смолою, щоб імітувати бруд і грудки. У цю суміш для більшого об'єму можна додавати гіпс, пісок, камінці, дрібну стружку або використану мелену каву. Також можна додати трохи травинок з паклі або спеціальних наборів. Всі ці компоненти можна додавати в різних пропорціях залежно від задуму. Крім того, якщо ви хочете отримати свіжий бруд, можна додати і глянсового лаку або спеціальну рідину Wet effect виробництва MIG.
Полірування
Цей спосіб стосується пігментів металіків і є варіацією звичайного сухого нанесення. Як базовий шар для полірування краще використовувати фарбу металік, наприклад, тамієвський X-10 Gun Metal або XF-56 Metallic Grey.
Головна особливість полягає в тому, що вам потрібно не тільки втерти пігмент у поверхню, але й заполірувати його. Для цього найкраще підійде ватна паличка, тканина або ваші власні пальці. Це дозволить отримати реалістичний глянець металу. Слід дотримуватися обережності, адже якщо ви недостатньо наполіруєте пігмент, то він виглядатиме не дуже достовірно, якщо ж перестаратися, то можна просто протерти фарбу до пластику або металу.
Пігменти для моделювання ви можете купити у нас в магазині масштабних моделей "Форт".